Aktuality

Prohlížení v celoobrazovkovém režimu (fullscreen)

21.04.2011

Dnes byl aktualizován prohlížeč matrik.

Nově se snímky načítají optimálně přiblížené podle rozlišení vašeho monitoru.

Nově přibyla možnost prohlížet matriky ve fullscreen módu, tj. celoobrazovkovém režimu.

Pokud kliknete na ikonu, zmizí nástrojové lišty a je možné k prohlížení matriky využít celou plochu displeje (monitoru). V celoobrazovkovém je možno listovat pouze po jednotlivých stranách. Možnost „odlistovat“ na konkrétní stránku je možná v běžném režimu prohlížení (stačí vepsat číslo do rámečku a potvrdit klávesou Enter).

Celoobrazovkový režim ukončíte stisknutím klávesy Escape [Esc]Nové matriky MZA v Brně

12.04.2011

Dnes byly přidány z okresu Kroměříž katolické matriky původců: Třebětice, Vítonice, Záhlinice, Zborovice, Zdounky, Zlámanka, Zlobice, Žalkovice a Žeranovice.

Dále nekatolické matriky původců: Prusinovice, Rusava, Holešov a Kroměříž

Z okresu Jihlava katolické matriky původců: Batelov, Branišov, Brtnice, Dolní Cerekev, Dušejov, Jamné, Jihlava – sv. Ignác a Jihlava – sv. JakubProjekt Kulturní dědictví dolnorakouských a moravských klášterů online

24.03.2011

Na tomto portálu naleznete více než 10 tisíc záznamů o archivním materiálu, stejně jako 3 tisíce digitálních snímků originálních historických dokumentů z klášterů Göttweig a Rajhrad. Tím jsou poprvé překročeny hranice umožňující historické výzkumy v prostoru malého regionu, které přinesou nové poznatky k moravským a dolnorakouským dějinám.

Tato možnost bezplatného a inovativního zpřístupnění dokumentů, které až dosud byly vyhrazeny jen omezenému okruhu lidí, přinese lidem na obou stranách hranice vědomí, že hranice zemí již nemusí tvořit žádnou dělící linii a že to společné ve smyslu společné historické minulosti více spojuje, než rozděluje.

Opatství a kláštery dolnourakouského a moravského prostoru uchovávají ve svých archivech jedinečné, často však ještě neodkryté archivní materiály, které dokumentují nejen jejich vzájemné institucionální a ideové propojení, ale současně i společnou historickou minulost přesahující současné hranice.

Projekt má na příkladu klášterních archivů z Göttweigu a Rajhradu a jejich dokumentů poukazovat na tyto vzájemné úzké kontakty a vztahy:
Tak lze nalézt v archivu benediktinského opatství Göttweig četné dokumenty k dějinám oblasti Waldviertel und Weinviertel, které poukazují na vztahy k moravskému prostoru. Na druhé straně zase opatství Rajhrad má ve svém archivu písemné dokumenty k dějinám Dolního Rakouska.

Tyto dokumenty společné minulosti budou poprvé nezávisle na času a prostoru široce přístupné na obou stranách hranice prostřed-nictvím nového, inovativního přístupu přes internet.

Takto připravené materiály zahrnují jak archivní fondy se spisy a knihami, tak i sbírky listin klášterů v Göttweigu a Rajhradě.

K informacím z inventáře.

Tento projekt je financovaný z prostředků Fondu malých projektů programu Evropské teritoriální spolupráce 2007-2013 Rakousko – Česká republika.

Fond malých projektů projekty EU11CZ10/028Nové matriky SOA Praha

23.03.2011

Byly přidány další digitalizované matriky Státního oblastního archivu v Praze. Celkový počet je nyní 1966. Aktualizovaný seznam zveřejněných matrik si můžete stáhnout zde.
Plánovaný výpadek

23.03.2011

Dovolujeme si upozornit všechny návštěvníky stránek, že v sobotu, dne 26.3.2011 budou z důvodů technické údržby hardwaru nedostupné všechny internetové aplikace (ActaPublica.eu, web MZA, Indikační skici online). Výpadek bude od 9.00 do odpoledních hodin. Omlouváme se za možné komplikace a děkujeme za pochopeníNové matriky MZA v Brně

22.03.2011

Přidány matriky okr. Kroměříž, původci: Hulín, Chropyně, Jestřabice, Koryčany, Kostelec u Holešova, Kroměříž - sv. Mořic, Kroměříž - Panny Marie, Kurovice, Kvasice, Kyselovice, Litenčice, Loukov, Ludslavice, Morkovice, Pačlavice, Počenice, Podhradní Lhota, Pravčice, Prusinovice, Rataje, Roštín, Rusava, Rymice, Sřílky, Těšnovice.Nedostupnost aplikace Acta Publica.

25.02.2011

Dovolujeme si upozornit všechny návštěvníky a badatele těchto stránek, že dne 26.2.2011 od 22:00 hod. do 24:00 hod. z důvodů technické údržby hardwaru našeho poskytovatele internetových služeb budou nedostupné všechny internetové aplikace ActaPublica.eu, web MZA a Indikační skici online.

Omlouváme se za možné komplikace a děkujeme za pochopeníMatriky z ČR na Internetu - přehled

09.02.2011

Dobrý den,

na žádost a četné dotazy badatelů zveřejňujeme přehled digitalizovaných matrik podle okresů a jejich umístění v archivech a na Internetu. Pro lepší orientaci zveřejňujeme www adresy, kde je možné digitalizované matriky hledat. Přehled zohledňuje fyzické uložení matrik, které není shodné s působností příslušných oblastních archivů. (např. MZA v Brně má "navíc" okres Prostějov, ale "chybí" matriky Vsetína, Havlíčkova Brodu a Pelhřimova). Přehled naleznete v menu Můj účet -> Dokumenty -> Matriky z ČR na Internetu - přehled [pdf, 431 kB].Nové matriky MZA v Brně

08.02.2011

Dobrý den,

dnes byly přidány nové matriky z Moravského zemského archivu v Brně, konkrétně z okresu Kroměříž.

Úplný seznam aktualizace.Problém s přihlašováním

31.01.2011

Dnes, 31.1.2011 aplikace ActaPublica vyžadovala opakované přihlášení uživatele. Chyba nebyla na straně uživatele.

Problém byl v ranních hodinách odstraněn.

Omlouváme se za vzniklé komplikace, děkujeme za pochopení.