Aktuality

Nové matriky SOA Praha

26.01.2011

Byly přidány další digitalizované matriky Státního oblastního archivu v Praze. Celkový počet je nyní 1461. Aktualizovaný seznam zveřejněných matrik si můžete stáhnout zde.
Vyhledávání v německých názvech

18.01.2011

Nyní lze vyhledávat i podle německých názvů. Není již vyžadován čeký název hledané lokality.

Pokud například hledáte Horní Bobrovou (MZA Brno, okr. Žďár nad Sázavou), stačí zadat německou variantu názvu nebo jeho část - Oberbobrau. Našeptávač nabídne odpovídající možnosti hledání. Zobrazují se jak české tak cizojazyčné alternativy názvu lokality.

Způsob zadávání lokalit do vyheldávacího formuláře se nemění.Nové matriky MZA v Brně

17.01.2011

Dobrý den,

dnes byly přidány nové matriky z Moravského zemského archivu v Brně, konkrétně z okresu Kroměříž.

Úplný seznam aktualizace.Nové matriky MZA v Brně

23.12.2010

Dobrý den,

dnes byly přidány nové matriky z Moravského zemského archivu v Brně, konkrétně z okresu Hodonín.

Úplný seznam aktualizace.Nové matriky SOA Praha

23.12.2010

Byly přidány další digitalizované matriky Státního oblastního archivu v
Praze. Celkový počet je nyní 1119. Aktualizovaný seznam zveřejněných matrik
si můžete stáhnout zde.PF 2011

23.12.2010


Dobrý den,

chtěli bychom vám za všechny, kteří se podílí na přípravě a zveřejnění matrik na ActaPublica popřát příjemné prožití vánočních svátků.

V nadcházejícím roce 2011 vám přejeme pevné zdraví, štěstí a úspěchy. Ať se vám daří.

Děkujeme za přízeň, kterou nám v průběhu roku projevujete, děkujeme za vánoční přání, která nám posíláte.

Realizační tým ActaPublica.euNové matriky SOA Praha

19.11.2010

Byly přidány další digitalizované matriky Státního oblastního archivu v Praze. Celkový počet je nyní 1011. Aktualizovaný seznam zveřejněných matrik si můžete stáhnout zde.Inventáře k fondu E67 Sbírka matrik k dispozici ve formátu PDF

11.11.2010

Převedli jsem do digitální podoby papírové inventáře z MZA (Moravského zemského archivu v Brně) k fondu E67-Sbírka matrik. Inventáře ve formátu PDF* naleznete v menu Můj účet -> Dokumenty.

Předně, jedná se pouze o snímky, v obdobné podobě jak digitalizujeme matriky. Jednotlivé stránky tak jsou „pouze“ obrázky a není možné v nich vyhledávat. Původně jsme chtěli na digitální reprodukce aplikovat OCR software a vytvořit z nich textový dokument umožňující plnotextové vyhledávání. Bohužel fyzický stav originálních inventářů toto znemožnil, chybovost rozpoznání textu byla (vyjma úvodů k inventářům) žalostná. Přesto doufáme, že Vám i v této podobě budou
inventáře k užitku.

Jedná se o digitální kopie inventářů přímo z badatelny MZA, jsou tedy naprosto identické s těmi, které můžete přijít studovat do badatelny.

Chceme upozornit, že informace v inventářích mají přesto pouze orientační charakter. Od vzniku inventáře již některé údaje neplatí. Matriky průběžně přebíráme k uložení v MZA, a proto již některé matriky nejsou uloženy na MNV potažmo MěÚ, přestože je tak deklarováno v inventáři.

Dále se několikrát změnily hranice matričních obvodů, proto se může stát, že inventář odkazuje na konkrétní městský úřad, matrika doposud nebyla převzata do MZA, ale přesto je – právě z důvodu reorganizace matričních obvodů - uložena na jiném MěÚ než by měla dle inventáře být.

V inventáři naleznete u čísel (signatur) matrik různé značky. Pokud je signatura v rámečku, existuje k matrice mikrofilm (matrika je tedy převzatá v MZA) a ten lze studovat v badatelně. Pokud je u signatury rámeček a šipka vlevo, značí to totéž – matrika je převzata a je k ní vytvořen mikrofilm.

Nepřevzaté matriky byly v inventáři značeny právě větším odsazením záznamu, šipka jej vizuálně „vrací“ na stejnou úroveň s převzatými matrikami.

*) Soubory ve formátu PDF lze otevřít např. v bezplatném programu Adobe Reader.Nové matriky MZA v Brně

11.11.2010

Dobrý den,

dnes byly přidány nové matriky z Moravského zemského archivu v Brně, konkrétně z okresu Hodonín.

Úplný seznam aktualizace.Nové matriky SOA Praha

26.10.2010

Byly přidány další digitalizované matriky Státního oblastního archivu v Praze. Celkový počet je nyní 924. Aktualizovaný seznam zveřejněných matrik si můžete stáhnout zde.