Aktuality

Nové matriky SOA Praha

23.12.2010

Byly přidány další digitalizované matriky Státního oblastního archivu v
Praze. Celkový počet je nyní 1119. Aktualizovaný seznam zveřejněných matrik
si můžete stáhnout zde.PF 2011

23.12.2010


Dobrý den,

chtěli bychom vám za všechny, kteří se podílí na přípravě a zveřejnění matrik na ActaPublica popřát příjemné prožití vánočních svátků.

V nadcházejícím roce 2011 vám přejeme pevné zdraví, štěstí a úspěchy. Ať se vám daří.

Děkujeme za přízeň, kterou nám v průběhu roku projevujete, děkujeme za vánoční přání, která nám posíláte.

Realizační tým ActaPublica.euNové matriky SOA Praha

19.11.2010

Byly přidány další digitalizované matriky Státního oblastního archivu v Praze. Celkový počet je nyní 1011. Aktualizovaný seznam zveřejněných matrik si můžete stáhnout zde.Inventáře k fondu E67 Sbírka matrik k dispozici ve formátu PDF

11.11.2010

Převedli jsem do digitální podoby papírové inventáře z MZA (Moravského zemského archivu v Brně) k fondu E67-Sbírka matrik. Inventáře ve formátu PDF* naleznete v menu Můj účet -> Dokumenty.

Předně, jedná se pouze o snímky, v obdobné podobě jak digitalizujeme matriky. Jednotlivé stránky tak jsou „pouze“ obrázky a není možné v nich vyhledávat. Původně jsme chtěli na digitální reprodukce aplikovat OCR software a vytvořit z nich textový dokument umožňující plnotextové vyhledávání. Bohužel fyzický stav originálních inventářů toto znemožnil, chybovost rozpoznání textu byla (vyjma úvodů k inventářům) žalostná. Přesto doufáme, že Vám i v této podobě budou
inventáře k užitku.

Jedná se o digitální kopie inventářů přímo z badatelny MZA, jsou tedy naprosto identické s těmi, které můžete přijít studovat do badatelny.

Chceme upozornit, že informace v inventářích mají přesto pouze orientační charakter. Od vzniku inventáře již některé údaje neplatí. Matriky průběžně přebíráme k uložení v MZA, a proto již některé matriky nejsou uloženy na MNV potažmo MěÚ, přestože je tak deklarováno v inventáři.

Dále se několikrát změnily hranice matričních obvodů, proto se může stát, že inventář odkazuje na konkrétní městský úřad, matrika doposud nebyla převzata do MZA, ale přesto je – právě z důvodu reorganizace matričních obvodů - uložena na jiném MěÚ než by měla dle inventáře být.

V inventáři naleznete u čísel (signatur) matrik různé značky. Pokud je signatura v rámečku, existuje k matrice mikrofilm (matrika je tedy převzatá v MZA) a ten lze studovat v badatelně. Pokud je u signatury rámeček a šipka vlevo, značí to totéž – matrika je převzata a je k ní vytvořen mikrofilm.

Nepřevzaté matriky byly v inventáři značeny právě větším odsazením záznamu, šipka jej vizuálně „vrací“ na stejnou úroveň s převzatými matrikami.

*) Soubory ve formátu PDF lze otevřít např. v bezplatném programu Adobe Reader.Nové matriky MZA v Brně

11.11.2010

Dobrý den,

dnes byly přidány nové matriky z Moravského zemského archivu v Brně, konkrétně z okresu Hodonín.

Úplný seznam aktualizace.Nové matriky SOA Praha

26.10.2010

Byly přidány další digitalizované matriky Státního oblastního archivu v Praze. Celkový počet je nyní 924. Aktualizovaný seznam zveřejněných matrik si můžete stáhnout zde.Nové matriky MZA v Brně

14.10.2010

Dobrý den,

dnes byly přidány nové matriky z Moravského zemského archivu v Brně, konkrétně z okresu Hodonín.

Úplný seznam aktualizace.Nástěnka, soukromé vzkazy, uživatelská nastavení

21.09.2010

Dobrý den,

dnes jsme aktualizovali celou aplikaci.

Nové funkce na nástěnce: Poslat soukromou zprávu uživateli (ikonka obálky) a Přátelé (ikonka +1).

Máte možnost posílat si vzájemně soukromé zprávy, které uvidí pouze odesílatel a příjemce. Systém zpráv by měl usnadnit zejména pomoc s přečtením, kdy jsou na nástěnce vzkazy pro pana XY. Po přečtení zprávy je možné obratem odpovědět.

Zprávy naleznete v menu Můj účet.

Protože vybrat adresáta z množství uživatelů je problematické, je možné označit si konkrétního uživatele jako "Přítele". Seznam přátel se automaticky načítá při psaní nové zprávy a je možné z něj vybírat. V menu Můj účet -> Přátelé pak můžete list přátel spravovat.

Pokud chcete napsat zprávu uživateli (Můj účet -> Zprávy -> Nová zpráva), kterého nemáte v přátelích, klinětě myší a začněte jednoduše psát do pole Příjemce, na základě shody znaků se Vám zobrazí seznam možných adresátů.

Z důvodů možného šíření spamu není, alespoň prozatím, možné odesílat zprávu více příjemcům současně.

Změn dočkalo také Osobní nastavení (Můj účet -> Osobní nastavení). Přibyla možnost přidat ikonku - avatara. Avatar je malý obrázek, který symbolizuje uživatele a pomáhá odlišit se od ostatních, předpokládáme využití na nástěnce.

Dále lze volitelně nastavit zobrazování e-mailu. Výchozí stav je VYPNUTO, necháme na zvážení uživatelů, zda chtějí svůj e-mail pro ostatní uživatele uveřejnit.Plánovaná odstávka

08.09.2010

Dovolujeme si upozornit všechny uživatele, že v pátek 10. září 2010 v době od 16.00 do 17.00 hodin budou z důvodu testování služeb datových přenosů ve vazbě na záložní datové linky mimo provoz www stránky Moravského zemského archivu a webové aplikace Indikační skici a ActaPublica.eu.

Omlouváme se za vzniklé komplikace a děkujeme za pochopení.Nové matriky MZA v Brně

08.09.2010

Dobrý den,

dnes byly přidány nové matriky z Moravského zemského archivu v Brně, konkrétně z okresu Hodonín.

Úplný seznam aktualizace.