Nástěnka Nástěnka

(back) zpět


(icon)
Jiřina Koutná
10.01.2017 01:02 , počet reakcí: 7 

Kdo mi prosím pomůže správně přečíst údaje o rodičích Antonína Nováka nar. 8.6.1881?

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5843/?strana=51
u otce Marianny dcery Josefa Bálka nebo Bábka?
u matky si nemohu dát dohromady rozdílná jména, ale asi to vypadá, že tam je Anna Sekaninová, VDOVA, nemanž. dcera Františky, svobodné dcery Jana Koláře nájemníka z Lípové
nejsem si jistá, zda je to opravdu slovo VDOVA a nebo dcera - prosím o potvrzení, co je správně...
A pak z toho nemohu zjistit místo narození Antonína Nováka, zda se narodil v Hamrech č. 23 nebo někde jinde? Všem předem moc děkuji za pomoc.
(icon)
Ladislav Slaník
10.01.2017 01:27
Dobrý večer,
1) bude to Bálek
2) myslím, že to čtete správně, je tam "vdova"
3) lze potvrdit, že rodná adresa A. Nováka je Hamry č. 23
(icon)
Vladimír František Novotný
10.01.2017 02:59
Já mám za to, že tam bude Bábek - viz "b" a "l" v ostatních zápisech. Jinak všechno souhlasí.
(icon)
Jiřina Koutná
10.01.2017 18:43
Děkuji Vám moc za pomoc.
(icon)
Jiřina Koutná
10.01.2017 18:58
No, ale když se nad tím zamýšlím jak to teď dát dohromady, jak se vlastně bude vyvíjet větěv Antonínovi matky dále v rodokmenu a po kom mám teď vlastn pátrat a od čeho se odrazit... Nevím, zda byla Anna Sekaninová už za svobodna a nebo Kolářová a navíc mi to přijde celé divné jak může být VDOVA, když je SVOBODNÁ DCERA Jana Koláře... a ještě ke všemu nemanželská dcera... Vdova by byla, kdyby byla vdaná a ne svobodná... Pijde mi ten zápis jakýsi celý zmatený a nedává mi to vůbec žádný smysl... Dokáže mi prosím někdo pomoci rozluštit tuto záhadu? A popř. zjistit i případného otce? Předem moc děkuji. J.K.
(icon)
Vladimír František Novotný
12.01.2017 02:54
Toto mě už u praprababičky taky dostalo, ale nebojte, není to až tak složité, jen toho jednoho otce budete pravděpodobně muset oželet.

Anna (Sekaninová vdova) - z tohoto plyne, že je podruhé vdaná, v tomto případě za Antonínova otce Františka Nováka, nájemníka v Hamřích.

Anna, nemanželská dcera Františky, svobodné - tedy otce se patrně nedohledáte (tedy pokud se otec nežádal u přítomnosti dvou svědků zanésti do matriky).

Františky, dcery Jana Koláře, nájemníka v Lipové.
(icon)
Vladimír František Novotný
12.01.2017 03:01
Antonínova matka se tedy za svobodna jmenovala Anna Kolářová, nemanželská dcra Františky Kolářové, vnučka Jana Koláře, nájemníka z Lipové.

Prozatím už znáte alespoň jména Antonínovy babičky a pradědečka.
(icon)
Vladimír František Novotný
12.01.2017 03:11
Navrhoval bych najít pro začátek zápis ze sňatku Františka Nováka a Anny Sekaninové, ve kterém by toho mohlo být o Anně Sekaninové více, tedy i jméno manželky Jana Koláře a od toho se odpíchnout dále.

Nebo si podle indexu křestní matriky najít zápisy o křtech Sekaninových dětí, otec bude Sekanina, podle matky, kterou musí být Anna, nemanželská dcera Františky, která je dcerou Jana Koláře nájemníka z Lipové.

Podle manželů Sekaninových nalézt jejich zápis v matrice oddaných, hledání rovněž může usnadnit index matriky oddaných. V zápisu pak naleznete i číslo popisné, pod kterým bude Anna Sekaninová, roz. Kolářová, uvedena v křestní matrice.